Příběhy lidí - Ukázky z terapie

(V této části si můžete pročíst něco málo z terapií, u kterých jsem v zájmu soukromí těch, jenž terapií prošli a souhlasili s jejím uveřejněním, pozměnila jména).

Partnerský vztah:

Mladá dívka by se ráda podívala blíže na svou autonehodu, je si vědoma, že se podobné nehody nestávají náhodou a že jsou nám klíčem – náhledem na dosavadní život a zároveň varováním, abychom zpomalili a zapřemýšleli, kde je chyba.

V dopoledním čase se rozhodla vyrazit na návštěvu za maminkou. Cítí malý stres, že nestíhá dorazit v čas. Ráda by si vzala s sebou také svého kocoura, ale díky spěchu toto rozhodnutí zamítá a vyráží. Jede pomalu po rovině, když do ní z vedlejší silnice naráží auto, které jí nedalo přednost.Její auto se dostává do smyku a točí se na silnici, je vhozeno do pole a zaklíněno mezi dvěma stromy.  Pocity paniky, nemůže otevřít dveře, usilovně myslí na maminku a na touhu jí zavolat, ale nemůže se hýbat, dva muži se k ní dostávají a pomáhají dostat auto zpět. Objevuje se zdravotník, nabízí svou pomoc…konečně je možnost zavolat mamince, která po nějaké době dorazí. V její náruči se cítí bezpečně. Pocit slabosti přetrvává. S řidičem V., který jí nedal přednost se pouze domluvili na výměně pojistek a kontaktů, důvěřuje své intuici na povahu lidí.
V nemocnici čekají na rentgen, objevuje se partner, výsledky dopadly dobře, jednalo se o pohmoždění páteře a krku. Partner reaguje, zda volala policii a že nemá věřit hned každému na potkání. Přesto se její rozhodnutí potvrdilo jako správné, kdy hned následujícího dne volal pán V. se starostí v hlase, jak se jí daří.

Procházely jsme tímto příběhem do té doby, dokud se na vše nezačala dívat jako divák na film. Také došlo k uvědomění, které bylo právě odpovědí na to, že ne náhodou skončila mezi dvěma stromy. Poprvé si uvědomila, že je něco špatně v partnerském vztahu, že se nehoda stala právě proto, aby se zastavila  a popřemýšlela, nejenom, že cítila, že je to předně ona, kdo dává do vztahu energii, ale je čas na to se posunout ve svém životě dál.

Bolest ruky:

Mladá žena byla v minulosti pokousaná psem. Ve chvíli, kdy byla pokousaná se do jejího podvědomí uložily veškeré informace (zvuk projíždějícího auta, pohled na psa, bolest v paži od kousnutí, pach psí srsti, pohled na psa, náraz na zem…). V její mysli zůstává obrázek tohoto zážitku. O několik let později, procházela ulicí okolo psa. Počet prvků podobných těm v události, kdy byla pokousána, (projíždějící auto, pach srsti, pohled na psa…, je dostačující k tomu, aby tato událost spustila reakci. Vzpomínka je pod úrovní dívčina vědomí, dívka si ani neuvědomila, že viděla psa). Neuvědomila si, proč ji začala bolet ruka a měla pocit, že musí utéct…

Bolest hlavy:

Maminka od dvou dětí uklízela nádobí. Stála při tom na stoličce, do které nechtěně narazily děti, které v kuchyni dováděly. Maminka upadla na zem, udeřila se do hlavy a ztratila vědomí. Vše, co se kolem ní odehrávalo (kapající voda, venku projíždějící auto, šťouchající se a obviňující se děti, kdo za to může, „za to můžeš ty…ne, ty za to můžeš…, bolest hlavy od nárazu, manželova slova, musí zůstat tady, nesmí se hýbat…), to vše je zaznamenáváno a ukládáno do podvědomí.
O pár měsíců později, manžel se ženy ptal, zda by s ním nezašla na společenskou večeři. Otázka byla položena v kuchyni, kde opět dováděly děti, kapala voda, venku projíždělo auto…, a už se tu opět setkal dostatečný počet podobností s prvky, které zaznamenala její mysl v době události. Žena neuměla rozumně vysvětlit, proč ji při jejich rozhovoru najednou tolik rozbolela hlava. Vyřčená slova jsou také brána doslovně. Cítila se, že za vše může ona a že prostě musí zůstat doma.

Pocity nejistoty

S Lenkou jsme se rozhodly podívat hlouběji na silné pocity nejistoty. Poté, co se jednoduchými metodami dostala do stavu alfa, začala hledat nejsilnější dojem pocitu nejistoty. Tento dojem ji poslal do doby, kdy jí bylo kolem pěti let  a byla se spoustou dalších dětí na výletě.
Na výletě bohužel zmokla, cítí silné pocity nepohodlí, smutku a nejistoty, má pocit, že zabloudili a nikdy se z lesa ven nedostanou. Dětská fantazie je velice živá a to jen umocňuje všechny strachy a obavy, které pociťuje. Tento prožitek je shodný s okamžike, kdy si s bratrem hraje, bratr ji v zápalu hry přikrývá dekou, začínají se jí zmocňovat pocity paniky, na fyzické úrovni pociťuje tlak na hrudi, v žaludku, ke krku ji stoupá pocit jakoby se topila a právě tento pocit ji dostává dál do chvíle, kdy si opět ve vaně hraje s bratrem, bratr ji v zápalu hry potápí, vnímá, že se není čeho chytit, to vše startuje vlnu pocitů ohrožení, paniky, úzkosti a nepředstavitelné hrůzy; nepochopení, jak je možné, že je schopen něčeho takového, důvěra, kterou k němu má je křehkým poutem a on udělá něco takového, všechny tyto pocity se v ní střídají…

Procházíme touto situací několikrát, Lenka je velice vnímavá a citlivá a tak postačí pouze jemné vedení, aby si sama uvědomila spojitosti, v duchu se s bratrem tzv. konfrontuje, představuje si ho a vzájemně očistí celou tuto situaci, zpětně ji také dochází, kolikrát v minulosti při hraní si s přáteli ve vodě prožívala právě podobné pocity.

Rozchod s partnerem - očištění od pocitů

Lucii trápí pocity z rozchodu s partnerem. Po uvolnění se dostává do chvíle rozchodu.

Jsem u něho v Pze, jsme po pěkné procházce, je to hezký den, choval se hezky, nasbíral kytičky, vykládali jsme si a pak u něj doma, kdy šel do sprchy, jsem viděla v telefonu zprávy od několika žen, kdy jsem pochopila, že je nevěrný, poslední zpráva byla neslušná, kdy ta dáma se těšila, až zase budou spolu, to bylo zlomovým okamžikem, kdy mi to ublížilo, šla jsem za ním do koupelny, řekla jsem mu, že je mi z toho špatně, běžím pryč, sedím v taxiku, jedu domů, pak už jen pláču, vše mě bolí, je mi s toho špatně, nechápu, jak mi to mohl udělat, takhle mi lhát…
Cítím beznaděj, jako kdyby všechno skončilo, vše falešné, lži, znechucení, bolest..
Chce se mi zvracet, bolí mě hlava, pláču, bolí mě u srdíčka, nevím, co mám dělat, připadá mi, že se se mnou vše zhroutilo, že nemá nic smysl, nemám v co věřit.

Touto fází procházíme celkem pětkrát, směrujeme hlavně k pocitům v těle, odkud se uvolňuje bolest sedící hlavně v oblasti srdce. Pozornost věnovaná pociťovanému vjemu těla dovoluje, aby byly uvolněné tlaky a bolesti s tím související důležité pro ni bylo, aby se nazpět propojila se svými zdroji a mohla se tak opět postavit do své síly. Od této chvíle, kdy se stává pouhým pozorovatelem už necítí bolest a také si uvědomuje, že se od sebe hodně naučili, ale teď je prostor jít dál.

Díky několika průchodům se Lucie zbavila bolesti z rozchodu, tato bolest by do dalšího vztahu mohla přinést spousty nedorozumění, která by bránila právě díky prožitému strachu se vzájemně otevřít.

REAKCE OD VÁS

Zpětná reakce od Petry:

Po našem posledním setkání se něco změnilo - jsem tak naplněna láskou, že mám pocit přeplněného vaku. A každou chvilku mi začnou téct slzy. Mám při tom pocit velké radosti, jako když se ke mně někdo vrací - vážně nádherný pocit. Lepší než dlouhá dovolená, mám obrovský přísun energie.
Také jsem byla s kamarádkou na procházce a viděla jsem kolem stromů a domů aury. Pak jsem zjitila, že proti obloze se pohybuje spousta zajímavých útvarů. Opravdu Zajímavé. Jsem zvědavá, jak se bude můj zrak dál vyvíjet.
Děkuji.

Zpětná reakce od Suzan:

Milá paní Jitko, nebudete mi možná věřit, ale nádherně jsem se vyspala. Vůbec jsem nebyla unavená a žádné noční můry mě neprovázely. Dnešní den si stále snažím udržet výbornou náladu. Daří se mi to tak na 75%. Koupila jsem si knížku Celestinské proroctví- pracovní kniha. Příběh zatím v knihkupectví neměli, tak jsem si ho nechala objednat. Dopis malé Suzan jsem také nezapomněla napsat. Měla jsem u něj velikou radost. Moc děkuji za odkazy. Velice bych Vám chtěla za středeční sezení poděkovat. Otevřelo mi to oči. :-)

Krásné dny přeje Suzan (16 let)

P.S.Určitě bych se s Vámi ještě chtěla setkat, protože naše setkání bylo to nejzajímavější a nejúžasnější, jaké jsem kdy zažila.

O pár dní později...

Dobrý den, chtěla bych Vás informovat o tom, co se stalo tento čtvrtek. Ze začátku to byl normální den. Táta se večer ale trochu napil alkoholu a byl opět agresivní. Útočil slovy na mě a na mamku a nebál se proti ní použít i násilí...Já jsem ale zůstala v klidu a chopila jsem se role pozorovatele. Moje energetické pole snad i zářilo, když jsem mu lehce říkala, že problém není v nás, ale v něm a v jeho vnímání světa. Byla jsem sama sebou a strach jsem vůbec nepociťovala a ani jsem si nepřipadala jako nic. Mé srdce přetékalo láskou a sílou. Vůbec se mě žádné z jeho slov nedotklo...Od té doby už necítím ten každodenní strach a cítím se opravdu o něco silnější. Druhý den si táta uvědomil, co všechno způsobil. Od té doby se chová úplně jinak. Raduje se ze všeho- např. dostal mobil a má z něj radost jako malé dítě, dále je plný optimismu, omluvil se nám atd... Uvidíme, jak dlouho to bude trvat. Držím mu palce.
A víte, co je ještě zajímavé? V ten den jsem si četla kapitolu z knihy Celestinské proroctví- Boj o moc. Velice mi to pomohlo. Děkuji Vám za typ. Krásný den přeje
Suzan :-)

Zpětná reakce od Lenky:
Milá krásná Duše, z celého srdce děkuji a jsem vděčná za naše včerejší setkání, za pomocnou ruku, kterou jste se mi rozhodla podat na mé cestě stále hlouběji k pravdě ukryté v mém nitru.. Věřím, že práce na sobě sama teď půjde lehčeji.. Právě dnes na mě o poznání tvrději "udeřila" ona včera zmiňovaná sebedisciplína a konfrontace s vlastní leností.. Ledy se začínají hýbat.. :-) Moc děkuji za přeposlání všech informací a knih, už samotný úryvek z knihy Vesmír v nás mi byl velkou inspirací.. Jsem tolik vděčná,za Vše, co ke mně přichází, za to, že konečně můžu vidět, chápat, cítit souvislosti.. je to nesmírně osvobozující.. každým dnem se víc a víc těším na procitání do té velké hry života, které jsme každý z nás tak jedinečnou součástí.. :) Bude mi radostí se brzy zase setkat :-) L.

Zpětná reakce od Venuše:
Milá Jituš, chtěla bych Vám poděkovat za to, čím jste mne obdarovala a co je důleité pro mou identitu - Poustevníka, Oázu(vlastně také symbol Poustevníka) a mého vlastního Anděla :) A samozřejmě vůbec možnost účastnit se terapie a v neposlední řadě kontakt na Diacom, jehož výsledky mi snad konečně otevřou po mnoha letech cestu ke zdraví :) Je toho hodně a cesta k tomu, abyste mohla rozdávat naději, jistě nebyla jednoduchá. Proto jste dala naději i mě, že snad jednou... i já budu moci rozdávat lásku a radost :) Jsem Vám za to vděčná a ještě jednou DĚKUJI :)) Přeji Vám i Vašim blízkým krásné Velikonoce :)
Venuše

reakce

Milá Venuše, děkuji za Váš krásný email. Ne jednou, ne možná, ale teď už to žijete, nejste oddělena od té nejlepší představy sama sebe právě v tomto okamžiku! :) Rozumějte, že všechny ony kvality, o kterých se domníváte, že je budete potřebovat pro to, abyste byla takovou, jak si přejete být, máte právě teď přítomny v plné míře :) je to celkem jednoduché…, i když se to může někdy jevit jako velmi složité... Krásné velikonoce i pro Vás – nechť je ono „vzkříšení“ také pro Vás „znovuzrozením“ sebe sama do nové reality.
V lásce,
Jitka

..a ještě jedna reakce

také moc děkuji - a zase bulím...protože to vůbec není jednoduché, je co napravovat, je co učit se - narovnat dluhy, vztahy, NAPLŇOVAT SE VIBRACEMI LÁSKY - to je vůbec to nejtěžší. Přečetla jsem mnoho knih o Bohu a Lásce, ale o té skutečné všeobjímající a bezpodmínečné Lásce nestačí číst, je nutné ji ŽÍT. A jsem přesvědčena o tom, že počátkem cesty za ní je ZDRAVÍ, pak se teprve začnou otevírat, čakry a s nimi i ta SRDEČNÍ, zdroj Lásky. Díky Bohu se po letech relativně "neúspěšného" studia našel člověk, který mě na počátek cesty za Láskou, kdy budu moci ono studium konečně zúročit, přivedl. Jste to Vy, křehká a nenápadná bytůstka a - jak jsem Vám minule psala - jsem Vám za to neskonale vděčná. A už dost slov a hurá do práce. :)
Venuše

Zpětná reakce od Yvky:
Milá Jitko. Chtěla jsem Vám moc poděkovat. Za to, že jste si na mě udělala čas!! Už je to přes 21 dni, co jsem u Vás byla na sezení. Cítím se skvěle!! Průběh byl trošku horší, měla jsem střevní potíže, několik dnů mě bolela hlava a byla jsem hrozně unavená. Ale stálo to za to. Cítím, jak jsem uvnitř velice klidná a spokojená. Nemůžu tvrdit, že se vztahy u nás v rodině otočily o 180 stupňů, ale pokroky jsou vidět. Vztah se sestrou jsem prostě nechala "plavat" a velmi jsem se divila, že když jsem u ní byla minulý týden, nechala mě si se Sofinkou hrát, o samotě :-)) Můj vztah s matkou beru tak, jak je, předala jsem jí vše, co mi dala do života a buduji si svůj vlastni život. Z domu mých rodičů jsem si odstěhovala všechny věci, takže mě už k nim neváže nic. Asi to zapůsobilo, protože se mě mamka zeptala, zda může v mém pokoji přesunout stůl a věřte, ona se nikdy na nic neptá. Včera mi dokonce volala i za sestru, jestli můžou přijet na víkend v září - ona, sestra a mala neteř. Můj partner je super člověk se zlatým srdcem a já si ho velice vážím! Můj pocit z létáni je naprosto klidný a hlavně cítím jistotu, že já jsem pilot a letadlo uřídím. Jsem tak spokojená s výsledkem, ze nechám vše v klidu doběhnout a na další sezení se již nechystám. Dekuji moc za to, že jsem Vás potkala a že jste mi pomohla. Přeju Vám mnoho štěstí, harmonie, spokojenosti a lásky. S pozdravem, Yvka

Zpětná reakce od Zuzky:
Vím, že zatím je to předčasné, ale chtěla jsem Vám ještě jednou poděkovat za včerejší sezení. Pozoruji na sobě, že se mi o dost lépe dýchá a už jsem několikrát aplikovala na sobě rady, které jste mi dala. Těch negativních emocí ve mě je pořád ještě moc a čeká mě teď těžké období zpracovávání jich. Vím už ale jak a to jsem celou dobu hledala a nenacházela. Stále mám v hlavě svého bývalého přítele, ale už vím, že mám volbu jak nad ním budu přemýšlet a zda vůbec :) Chci se soustředit teď primárně sama na sebe, přepracovat v sobě všechny špatné věci v dobré :) po dlouhé době jsem zase plná naděje, že to zvládnu. Děkuji! Zuz

Zpětná reakce od Markét:
Dobrý den, asi před dvěmi, třemi lety jsem se po dvou sezení u Vás zbavila problému, který mě trápil celý život - atopický ekzém. K tomu jsem měla smutné nálady.. ani nevíte jak moc jste mi pomohla a změnila život k lepšímu jsem vám nesmírně vděčná! Nyní se na vás obracím o prosbu kvůli mému příteli. Má kožní problémy a snaží se přestat kouřit má s tím ale veliký problém.. myslíte, že by terapie pomohla i jemu? Markéta Valentová

reakce

Milá Markét, děkuji za krásná slova. Předně jste to byla Vy, kdo se rozhodl přestat žít minulost a postavit se do vlastní síly :) a tak Vám to od srdce moc přeji - s ještě větší láskou sama k sobě. Přítel musí předně chtít s tím něco udělat, pokud je rozhodnutý změnit dosavadní způsob prožívání, ráda ho nasměruji. Nikdy nic neslibuji, Markét, ani tentokrát nemohu říci, že Vašemu příteli pomůžu od kouření, tak to nefunguje. Jak jsem napsala v první větě - pokud se rozhodneme změnit dosavadní nastavení, máme téměř vyhráno - důležité je se rozhodnout, uchopit svůj záměr, svou vůli a vykročit...

Pokračování na Nabídka » « Co lze vyléčit